Ukrepi za varno in zdravju neškodljivo delo z računalnikom |
|
Ukrepi za izboljšanje dela z računalnikomKljuč do tega, da se izognemo bolečinam in drugim nevšečnostim, se skriva v razmišljanju o tem, kako običajno delamo z računalnikom. Ukrepi za izboljšanje omogočajo samopresojo na sedmih področjih dela z računalnikom. Tabela ponuja točke odločitve za vsako področje posebej. Po končanju samopresoje vašega dela z računalnikom in premisleku o informacijah, ki ste jih pridobili, se vprašajte "Ali je možno narediti karkoli, da bo moje delo z računalnikom bolj udobno?" Če menite, da je izboljšava "potrebna", tako označite v tabeli. Ali pa izberite "nepotrebno", če je tako vaše mišljenje. Rangirajte področja za izboljšanje glede na vaše osebne prioritete. Sedaj lahko učinkovito delate v smeri varnega in zdravju neškodljivega dela z računalnikom.
Delo z računalnikom in neudobje
Dolgo strmenje v slikovni zaslon prav tako predstavlja vzrok na neudobje pri delu z računalnikom. Poleg tega, delo za računalnikom utruja oči zaradi tega, ker izvajanje delovnih nalog pri majhni razdalji gledanja dodatno obremenjujejo oči. Delo s slikovnim zaslonom še posebej obremenjuje izostritev (akomodacijo) in usmeritev pogleda. Posledica je utrujenost oči. Ljudje se posledično pritožujejo zaradi suhih oči, razdraženih oči, pekočega občutka v očeh in zamegljenega vida. Čeprav simptomi ne vodijo do kroničnih problemov z očmi, obremenjenost oči negativno vpliva na produktivnost in odnos do dela. Poleg tega vse te zdravstvene težave lahko vodijo tudi do povečanega stresa. Stres lahko vodi tudi do manjše komunikacije s sodelavci, do odtujevanja. Slabše komuniciranje z drugimi ljudmi zmanjšuje možnost zmanjševanje stresa zaradi dela z računalnikom. Včasih pomaga že sam pogovor s sodelavci. |
Namen spletne strani je tako delodajalcem kot delavcem predstaviti varen in zdravju neškodljiv način dela z računalnikom.