OiRA
OiRA - OCENJEVANJE TVEGANJA
Spletna aplikacija je interaktivno orodje, namenjeno ocenjevanju tveganja v posameznih gospodarskih dejavnostih. Je brezplačno, enostavno za uporabo ter namenjeno predvsem mikro in malim podjetjem.
Projekt je bil s strani Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu s sedežem v Bilbao-u predstavljen leta 2011. Republika Slovenija je k projektu pristopila s podpisom memoranduma leta 2012. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je s tem prevzelo vlogo skrbnika projekta. V projekt so vključeni tudi socialni partnerji.
Orodje OiRA je dinamično orodje, ki se lahko spreminja skladno s spremembo zakonodaje ali zaradi drugih okoliščin na področju varnosti in zdravja pri delu.
Več o projektu OiRA si lahko ogledate tudi na straneh, ki jih je pripravila Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu v sodelovanju z nacionalnimi partnerji OiRA skupnosti.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je s sodelovanjem socialnih partnerjev* do sedaj razvilo OiRA orodja za naslednje gospodarske dejavnosti:
Avtoserviser

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v avtomobilskih servisih je pripravilo Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
Cestni transport

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v cestnem transportu je pripravilo Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije, v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
COVID-19

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu v razmerah koronavirusa COVID-19 je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Agencijo za varnost in zdravje pri delu.
Čiščenje poslovnih prostorov

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri čiščenju poslovnih prostorov je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije.
Elektroinštalater

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu elektroinštalaterja je pripravilo Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
Frizerski saloni

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v frizerskih salonih je pripravilo Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije, v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
EU OSHA je v sodelovanju s socialnima partnerjema coiffureEU in UniEuopa pripravila kratko videlo predstavitev o tem, kako je mogoče zmanjšati tveganja pri delu v frizerskem salonu s pomočjo spletnega orodja za ocenjevanje tveganja OiRA. Video predstavitev ima slovenske podnaslove.
Gradbeništvo

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v gradbeništvu je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Kovinar

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu kovinarja je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Krovec

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu krovca je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Kuhar

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu kuharja je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Mesar

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v mesnicah in klavnicah je pripravila Podjetniško trgovska zbornica v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Sindikatom delavcev trgovine in Sindikatom obrti in podjetništva.
Mizarske delavnice

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v mizarskih delavnicah je pripravilo Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije, v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
Natakar

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu natakarja je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Novinar

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu novinarja je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Parketar

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu parketarja je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Pekarne

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v pekarnah je pripravila Podjetniško trgovska zbornica v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Sindikatom delavcev trgovine Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
Pisarne

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v pisarnah je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Prodajalne

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj v prodajalnah (za pultom) je pripravila Podjetniško trgovska zbornica, v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Sindikatom delavcev trgovine Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
Slikopleskar/črkoslikar/fasader

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri slikopleskarstvu/črkoslikarstvu/fasaderstvu je pripravilo Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije v sodelovanju z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Sindikatom obrti in podjetništva.
Učitelj

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu učitelja je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
Vulkanizer

Spletno aplikacijo za ocenjevanje tveganj pri delu vulkanizerja je pripravilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z Inšpektoratom Republike Slovenije za delo.
* Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ne odgovarja za vsebino tistih orodij OiRA, ki so jih razvili socialni partnerji in druge organizacije.